Rzeszów – Filharmonia Podkarpacka
Gmach Filharmonii Podkarpackiej im. A. Malawskiego w Rzeszowie został wybudowany w latach 1967 – 1973 według projektu opracowanego przez architektów pod kierunkiem inż. Tadeusza Majewskiego. Budynek mieści salę koncertową z amfiteatralną widownią na 800 miejsc, salę kameralną na 300 miejsc, z wygodnym zapleczem i obszernymi kuluarami z marmurową wykładziną ścian i posadzek.
Początki powstania Filharmonii sięgają 1954 r. Wówczas to zawiązała się w Rzeszowie społeczna orkiestra symfoniczna, w cztery lata później przekształcona w Państwową Orkiestrę Symfoniczną, a w 1967 r. przemianowana na filharmonię, której nadano imię Artura Malawskiego, znanego kompozytora i pedagoga dyrygentury i kompozycji.
Orkiestra Filharmonii Podkarpackiej ma za sobą przeszło 40-letnią historię wypełnioną znaczącymi osiągnięciami artystycznymi. Niejednokrotnie występowała w ważnych ośrodkach muzycznych w Polsce i za granicą, na festiwalach m. in.: Wratislavia Cantas, Międzynarodowym Festiwalu w Busku, Festiwalu Kultury Europejskiej w Krakowie czy Festiwalu w Łańcucie. Dokonała licznych nagrań dla radia i rejestracji telewizyjnych, nagrała 6 płyt CD dla wytwórni polskich i zagranicznych (amerykańskiej, włoskiej, koreańskiej) – w tym wysoko ocenione dzieła Mozarta „Requiem” i drugie nagranie w historii światowej fonografii „Messa di Gloria” Rossiniego.
Filharmonia Podkarpackiej jest od 1962 r. organizatorem sławnego nie tylko w naszym kraju Muzycznego Festiwalu w przepięknych wnętrzach rezydencji Lubomirskich i Potockich w Łańcucie. Tu występowali wielcy światowi wokaliści: Renata Scotto, Katia Ricciarelli, Paul Esswood, Teresa Żylis – Gara, Emma Kirkby, Stefania Toczyska, Wiesław Ochman oraz wspaniali instrumentaliści: Bella Dawidowicz, Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Jakowicz, Gary Kaar, Grigorij Sokołow, Wanda Wiłkomirska, Garric Ohlson, grały orkiestry kameralne: Jerzego Maksymiuka, Karola Teutscha a także Virtuosi di Roma, Trio Sankt Petersburg, Academy of St. Martin in the Fields.
Codzienność Filharmonii to audycje umuzykalniające w przedszkolach i szkołach, koncerty kameralne, recitale oraz cotygodniowe koncerty 84-osobowej orkiestry zaliczanej do grona czołowych zespołów filharmonicznych w Polsce, które ściągają wiernych melomanów, zapełniających ściśle salę. Magnesem przyciągającym publiczność jest nie tylko atrakcyjny program uwzględniający różnorodność gustów słuchaczy, prezentujący klasykę, ale sięgający po współczesną (niejednokrotne wykonania premierowe) literaturę.
wstecz